Iwona Cybulska – powiat tucholski

Gospodarstwo jest położone w spokojnej i malowniczej okolicy, niedaleko lasu. Jest to idealne miejsce dla aktywnych seniorów,
dla których integracja z innymi ludźmi ma kluczowe znaczenie.

Profil gospodarstwa

Do dyspozycji podopiecznych zostały oddane pomieszczenia znajdujące się na parterze domu – przestronny pokój dzienny z wyjściem na zadaszony taras, pokój przystosowany do odpoczynku, kuchnia oraz łazienka. Dodatkowo w piwnicy znajduje się pomieszczenie warsztatowe, gdzie prowadzone są zajęcia rękodzielnicze.

Podopieczni mają możliwość korzystania z dwóch pięknych ogrodów – przy tarasie oraz z ogrodu kwiatowego z drugiej strony domu. Z tarasu jest przejście do warzywnika ze szklarnią. Cały teren gospodarstwa jest wyrównany i posiada wyznaczone ścieżki. Obok domu, w odległości zaledwie około 30 m znajduje się również mały lasek, w którym jesienią można urządzać grzybobrania. W gospodarstwie chowa się świnie i drób. Są także dwa psy i koty.

Gospodarstwo jest położone w odległości około 1 km od centrum wsi oraz świetlicy wiejskiej, dającej możliwość korzystania ze stołu do ping-ponga, komputerów czy gier planszowych. Tam podopieczni mają dodatkowe możliwości aktywnego spędzenia czasu oraz integracji z lokalną społecznością.

Gmina Cekcyn, bo to w niej znajduje się gospodarstwo, w około 70% jest pokryta lasami. Ponadto na jej terenie rozsianych jest ponad 20 jezior, w tym Jezioro Wielkie Cekcyńskie ze strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu wodnego, placem zabaw i boiskiem do siatkówki plażowej. Miejscem wyjątkowym i wartym zobaczenia jest też Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie.

OPIEKUN

Pani Iwona Cybulska – doświadczenia w opiece nad osobami niesamodzielnymi nabrała zajmując się chorującymi członkami rodziny, wymagającymi intensywnej opieki całodobowej. Ukończyła również kurs opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, który utwierdził ją w przekonaniu, że jest to droga dla niej. Zdaniem Pani Iwony należy szanować osoby starsze i samotne i poświęcać im tyle swojego czasu by sprawić, że będą czuły się potrzebnymi i wartościowymi członkami społeczeństwa. Uważa, że należy pamiętać o tym, że każdy z nas będzie kiedyś potrzebował pomocy,
a przez opiekę nad osobami starszymi dajemy dobry przykład młodszemu pokoleniu. Aktywnie działając w Kole Gospodyń Wiejskich organizuje spotkania dla seniorów. Jest osobą pełną pomysłów, niezwykle pozytywną i ciepłą. Jej umiejętności rękodzielnicze nie pozwolą podopiecznym nudzić się w niepogodę.

WOLONTARIUSZ

Pani Teresa Holc – wcześniej zajmowała się starszymi członkami rodziny, wymagającymi stałej opieki. Od dawna widzi potrzebę pomagania osobom starszym, dlatego też ukończyła kurs opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Opiekuje się również dziećmi. Jest osobą cierpliwą i kreatywną, a wolontariat jest dla niej niezwykle ważną formą niesienia pomocy.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo świadczy opiekę dzienną od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.

Podopiecznymi w gospodarstwie mogą być osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się o kulach lub  przy pomocy balkonika. Gospodarstwo nie jest przygotowane na przyjmowanie osób na wózkach inwalidzkich ze względu na przeszkody architektoniczne (brak podjazdów). Mogą to być również osoby z dysfunkcjami wzroku.
W  gospodarstwie opieką mogą zostać objęte również osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzycę, celiakię.

W gospodarstwie znajduje się osobne pomieszczenie przeznaczone na zajęcia rękodzielnicze np. dekoracje ze słomy, siana czy sznurka. Pani Iwona prowadzi tego typu warsztaty również w świetlicy wiejskiej dla grup zorganizowanych oraz rodzin z dziećmi. Robi także na drutach, szydełku, własnoręcznie przygotowuje różnego rodzaju ozdoby.

Zainteresowani podopieczni mogą uczestniczyć w przygotowywaniu przetworów oraz w opiece nad zwierzętami gospodarskimi. Ponadto Pani Iwona spędza czas z swoimi podopiecznymi na rozmowach-wspominkach, opowieściach o rodzinie, czasach przeszłych. Uczy korzystania z komputera, internetu i telefonu komórkowego. Podczas zajęć kładzie duży nacisk na ćwiczenia umysłowe, mające pozytywny wpływ na pamięć osób starszych.