Jadwiga i Marian Wolińscy – powiat tucholski

Gospodarstwo funkcjonuje w dwóch lokalizacjach: w Legbądzie oraz w Koślince, gdzie właściciele prowadzą agroturystykę. W Koślince, w otoczeniu lasów i łąk, można „usłyszeć ciszę”, pospacerować, a komu dopisze szczęście wróci z koszykiem pełnym grzybów. Czas spędzony tutaj to również okazja do wspólnych rozmów, którym szczególnie sprzyja pyszne ciasto
i kawa. Legbąd zaś, położony w centrum wsi, jest idealnym miejscem dla ludzi ceniących sobie towarzystwo i możliwość poznania lokalnej kultury.

Profil gospodarstwa

Legbąd: na parterze do dyspozycji podopiecznych jest duży pokój, gdzie wspólnie spędzają czas i spożywają posiłki. Jeśli ktoś potrzebuje chwili samotności na piętrze jest pokój, gdzie można odpocząć lub się zdrzemnąć, jednak i tak podopieczni najbardziej lubią przebywać razem. Rano, przy śniadaniu, zawsze znajdzie się interesujący temat do dyskusji. Później można się zrelaksować przy lekturze lub oddać robótkom ręcznym – jest to doskonała okazja do zdobycia nowych umiejętności, a własnoręcznie wykonany upominek ucieszy bliskich. Gdy pogoda nie sprzyja, można poćwiczyć w pokoju, za to gdy słońce – w przedsionku już czekają kijki do nordic walking, gdyż okolica sprzyja spacerom.

Koślinka: Szczególnie miło jest usiąść tu na tarasie i cieszyć się spędzanym wspólnie czasem. Dom otoczony jest z trzech stron sosnowym borem, a front wychodzi na zielone łąki. Cisza, spokój i pełen kontakt z przyrodą. Bogactwo ptactwa i zwierząt leśnych oraz zwierząt zamieszkujących w gospodarstwie (psy, koty, konie, bydło, kury) pozwala zupełnie odciąć się od rzeczywistości dnia codziennego.

OPIEKUN

Pani Jadwiga Wolińska – dla każdego znajdzie dobre słowo i okaże życzliwość. Jest osobą niezwykle miłą i pogodną. Od 30 lat prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne, a od kilkunastu również agroturystyczne. Pracowała także jako opiekun w świetlicy wiejskiej w Legbądzie, a obecnie jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Jadwiga lubi spędzać czas z ludźmi i słuchać ich opowieści.

 

 

WOLONTARIUSZE

Pan Marian Woliński – mąż Pani Jadzi. Jak nikt zna się na roślinach i zwierzętach – chętnie pokaże storczyki na łące, ślady bobrów, zwróci uwagę na śpiew ptaków – spacer
w jego towarzystwie to prawdziwa przygoda.

Pani Ewa Gorzula – posiada duże do świadczenie w opiece nad osobami starszymi. Pomaga ćwiczyć umysł i sprawność manualną podopiecznych podczas gier i warsztatów.
Na co dzień zajmuje się domem, jest osobą dyspozycyjną i to właśnie osobom starszym chciałaby pomagać. Ukończyła kurs opiekuna nad osobami starszymi
i niepełnosprawnymi. Uważa wolontariat, za odpowiednią dla niej formę niesienia pomocy.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo świadczy opiekę dzienną w dni robocze, w godzinach od 8.00 do 16.00. Opiekun, przy wsparciu wolontariusza, zajmuje się grupą sześciu podopiecznych. Gospodarstwo może przyjmować osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się o kulach, z dysfunkcją wzroku oraz osoby z alergiami pokarmowymi.

Gospodarstwo ma do zaoferowania podopiecznym spacery i marsze w pobliskim lesie, zbieranie grzybów oraz naturalnych materiałów do wykonywania ozdób podczas warsztatów. Do dyspozycji podopiecznych jest także sprzęt do ćwiczeń. Opiekun posiada zdolności manualne i rękodzielnicze, które urozmaicają czas podopiecznych.