Bernadeta i Tomasz Lasek – powiat świecki

Gospodarstwo rolne Państwa Lasek to idealne miejsce dla osób, którzy pragną poczuć się jakby czas na chwilę się zatrzymał. Leży ono w malowniczej miejscowości Jeziorki, wśród dziewiczej przyrody łąk i lasów. Wielką atrakcją jest tutaj jezioro przylegające bezpośrednio do gospodarstwa, w którym przy odrobinie szczęścia można spotkać wydrę, a nawet bobra.

 

Profil gospodarstwa

Gospodarze oddali do dyspozycji podopiecznych część budynku mieszkalnego z salonem, przedpokojem, pokojem do wypoczynku, kuchnią i łazienką.

Po wschodniej części podwórka znajduje się sad, ogród warzywny i ozdobny. W części ozdobnej wydzielone jest miejsce do wypoczynku – huśtawka oraz ławka i stolik kawowy. W ogrodzie lub sadzie można odpocząć i skryć się przed słońcem w upalne dni. Nad jeziorem wydzielono miejsce do wypoczynku i rekreacji – grill, huśtawka i ławeczka. Zaplecze gospodarstwa porasta las olszynowy, stanowiący ostoję dzikiej zwierzyny.

Jest to czynne gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. Głównym kierunkiem produkcji roślinnej jest kukurydza, zboża oraz trwałe użytki zielone, z których uzyskany plon zabezpiecza bazę paszową dla utrzymywanych w gospodarstwie zwierząt, a w szczególności dla licznych krów.

OPIEKUN

Pan Tomasz Lasek – współwłaściciel gospodarstwa. Bardzo sympatyczna, pozytywnie nastawiona do życia osoba. Gospodarstwo prowadzi wspólnie z żoną od 2007 roku, pomagając rodzicom w codziennych obowiązkach. Jest zmotywowany do pracy jako opiekun osób starszych i pragnie nabierać doświadczenia w tym zawodzie.

WOLONTARIUSZ

Pani Bernadeta Lasek – współwłaściciel gospodarstwa. Jest osobą empatyczną i otwartą, lubiącą kontakt z ludźmi. Wcześniej przez wiele lat prowadziła gospodarstwo agroturystyczne co utwierdziło ją w przekonaniu, że praca z ludźmi jest jej życiową ścieżką.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo świadczy opiekę dzienną od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00 i jest nastawione na opiekę nad osobami w podeszłym wieku
i niesamodzielnymi – również z chorobami przewlekłymi.

Oferta gospodarstwa jest skierowana do osób poszukujących kontaktu z innymi ludźmi, lubiących przebywać na świeżym powietrzu, a także chcących angażować się
w codzienne obowiązki w miarę swoich możliwości fizycznych, np. prace w ogrodzie warzywnym lub w sadzie, pomoc w pracy przy zwierzętach. Podczas niesprzyjającej pogody czas w gospodarstwie upływa na rozmowach, czytaniu książek i prasy, planszówkach lub wspólnym oglądaniu filmów. Ponadto w pobliżu gospodarstwa znajduje się świetlica wiejska, gdzie zainteresowani mogą uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez sołectwo.

Inne proponowane przez gospodarzy zajęcia:

– tradycyjne sposoby przetwarzania owoców i warzyw z gospodarstwa,

– zbieranie polnych ziół, grzybobrania i spacery,

– obserwacje zwierząt, łowienie ryb w jeziorze,

– zajęcia rękodzielnicze, wspólne robienie stroików świątecznych oraz kwiatowych dekoracji,

– zajęcia ogrodnicze – dbanie o rabaty kwiatowe, namnażanie roślin oraz zbieranie siewów na kolejny sezon.