Anna Mataczyńska – powiat mogileński

Tradycyjne, wielopokoleniowe gospodarstwo rolne. Można tu odnaleźć ciszę, spokój i ludzką życzliwość.

Profil gospodarstwa

Pomieszczenia domu, oddane do dyspozycji podopiecznych, usytuowane są na parterze budynku. Jest to przestronny pokój połączony z jadalnią oraz drugi, sąsiadujący pokój do odpoczynku. Łazienka znajduje się na tym samym poziomie co pokoje i jest połączona z toaletą. Ponadto podopieczni mogą swobodnie korzystać z kuchni, w której znajduje się piec do wypieku chleba.

Gospodarstwo znajduje się 800 m od centrum wsi, w otoczeniu łąk i lasów. Jest to małe gospodarstwo, skupione na prowadzeniu niewielkiej hodowli trzody chlewnej, bydła mlecznego oraz drobiu.

OPIEKUN

Pani Anna Mataczyńska – od 4 lat opiekuje się kilkoma starszymi sąsiadkami, którym dotrzymuje towarzystwa i pomaga w codziennych obowiązkach. Pani Ania jest osoba sumienną i pracowitą. Jest przy tym cierpliwa i umie wczuć się w sytuację rozmówcy. Z pozoru cicha i spokojna, w środku – wulkan pozytywnej energii.

WOLONTARIUSZ

Pani Barbara Durczak – mama pani Ani, na którą wszyscy mówią babcia. Pani Basia jest osobą bardzo pracowitą, uczynną i energiczną. Całe życie spędziła w gospodarstwie rolnym, gdzie pomagała przy pracy polowej, zwierzętach oraz prowadziła dom. Od dziecka spotykała się w domu z osobami starszymi i schorowanymi – w tym osobami leżącymi, którymi się opiekowała.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo świadczy opiekę dzienną w dni robocze, w godzinach od 8,00 do 16.00. Opiekun, przy wsparciu wolontariusza, zajmuje się pięcioosobową grupą podopiecznych.

W gospodarstwie są przyjmowane osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się o kulach i balkonikach oraz osoby z alergiami pokarmowymi i osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzyca, celiakia.

W gospodarstwie organizowane są liczne wycieczki, zwiedzanie okolicy oraz spacery do lasu w celu zbierania grzybów oraz mchu do wykonywania ozdób, stroików. Dodatkowo jest możliwość obcowania ze zwierzętami gospodarskimi oraz pracy w ogrodzie. Proponowane są również gry umysłowe np. Sudoku, memory, kalambury oraz spisywanie historii z życia, czytanie książek na głos, słuchanie muzyki. Przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich organizowane są również zajęcia dodatkowe.