Monika Pestka – powiat tucholski

Gospodarstwo w Kruszce jest idealnym miejscem dla osób kochających krajobraz polskiej wsi. Położone jest na niewielkim wzgórzu, przy Jeziorze Cekcyńskim Wielkim, w otoczeniu pól
i łąk. Stare sady pozwalają odpocząć w ich cieniu, zaś kwiaty rosnące wokół budynków napawają otoczenie pięknym zapachem.

Profil gospodarstwa

Do dyspozycji podopiecznych oddano duży pokój dzienny oraz, znajdujący się obok niego, mniejszy pokój do odpoczynku i indywidualnych rozmów. Z kuchni wychodzi się do jadalni jako osobnego pomieszczenia. Łazienka dostosowana jest do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze domu

Z gospodarstwa jest możliwość bezpośredniego zejścia nad jezioro i pomost. Otoczenie stanową pola i las, do którego w sezonie można wybrać się na grzybobranie.
Na terenie gospodarstwa znajduje się stary sad i warzywnik, co daje możliwość pielęgnacji roślin i przygotowywania przetworów. W kilku miejscach są również ogródki kwiatowe. Cały teren jest do dyspozycji podopiecznych, a na nim dużo miejsc do korzystania z zajęć na świeżym powietrzu. Służą temu usytuowane przy drzewach ławki
i stoliki, piec chlebowy, wiata z grillem, a za domem miejsce na organizację ogniska.

W oddalonym o 1,5 km Cekcynie znajduje się wart zobaczenia zabytkowy kościół. W Centrum wsi jest również przychodnia zdrowia oraz Dom Kultury.

OPIEKUN

Pani Monika Pestka – mieszka w rodzinie wielopokoleniowej i na co dzień opiekuje się swoją babcią, którą wspiera w niektórych czynnościach dnia codziennego. Poza tym pani Monika ukończyła kurs opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. Posiada także doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje zawodowe do pełnienia opieki nad osobami starszymi. Doświadczenie to potwierdzone jest pracą jako masażysta w szpitalu, Środowiskowym Domu Samopomocy, na Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz w szkole specjalnej, gdzie pani Monika pełniła funkcje doradcy zawodowego. Jest osobą spokojną ale też pełną pomysłów.

WOLONTARIUSZ

Pani Zofia Pestka – opiekuje się członkiem rodziny wymagającym pomocy w wykonywaniu niektórych czynności dnia codziennego. Ukończyła kurs opiekuna osób starszych
i niepełnosprawnych. Wspiera córkę w pracy opiekuna w gospodarstwie opiekuńczym.

Oferta gospodarstwa

W gospodarstwie świadczy się opiekę dzienną od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00

W gospodarstwie świadczy się opiekę nad osobami w lekkim stopniu niepełnosprawnymi ruchowo (poruszającymi się o kulach, balkonikach). Na opiekę mogą liczyć również osoby z dysfunkcją wzroku oraz osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzycę, celiakię.

Zajęcia odbywające się w gospodarstwie obejmują różnego rodzaju gry i zabawy w domu oraz na wolnym powietrzu, opiekę nad zwierzętami, zajęcia w ogródku, zbieranie owoców i warzyw, gimnastykę, marsze i spacery oraz uczestnictwo w zajęciach choreoterapii. Podopieczni aby wspierać i rozwijać swoje relacje i aktywność społeczną mają możliwość uczestnictwa w zajęciach artystycznych i rękodzielniczych. Uczenie się nowych umiejętności i wykonywanie prac rękodzielniczych pobudza do kreatywnego rozwoju.

Towarzystwa podopiecznym dotrzymuje pies Nela – labrador, który jest bardzo przyjacielski i ufnie podchodzi do wszystkich ludzi. Ponadto gospodarze posiadają bydło mleczne, królika oraz koty.