Małgorzata i Grzegorz Oparka – powiat tucholski

Gospodarstwo Państwa Oparka to idealne miejsce dla osób z artystycznym zacięciem. Położone w otoczeniu pól i lasów, już od progu otacza odwiedzających ciepłem i rodzinną atmosferą.

Profil gospodarstwa

Do dyspozycji gości został oddany duży pokój dzienny połączony z jadalnią i aneksem kuchennym, z którego  jest  bezpośrednie wyjście na taras. Na parterze znajduje się również osobny pokój do odpoczynku oraz łazienka z odpowiednio szerokim wejściem, umożliwiającym wjazd wózkiem inwalidzkim. Łazienka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Chcąc spędzić czas na świeżym powietrzu można skorzystać z dwóch tarasów wychodzących na ogród lub udać się na spacer do pobliskiego lasu. Obok domu znajduje się również warzywnik. Całe gospodarstwo okalają piękne nasadzenia kwiatów, krzewów i inne dekoracje sezonowe. Obok domu znajduje się obora, w której trzymane są cielęta, kury, kaczki, gęsi oraz króliki. Towarzystwa podopiecznym dotrzymują również psy i koty. Gospodarstwo jest położone w pobliżu drogi powiatowej co pozwala na komfortowy dojazd.

Na terenie gminy, w której znajduje się gospodarstwo zainteresowani mogą odwiedzić neogotycki kościół w Bysławiu oraz kościół klasztorny benedyktynek z XVII wieku znajdujący się w Bysławku.

OPIEKUN

Pani Małgorzata Oparka – osoba otwarta, ciepła i pełna serdeczności. Przez 10 lat  opiekowała  się chorującym członkiem rodziny, który był osobą leżącą i wymagał całodobowej opieki. Od 19 lat razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne (głównie produkcja roślinna). Ponadto prężnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich jak również
w szkole i w kilku Stowarzyszeniach. Motywacją do pracy jako opiekun jest dla niej chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym i samotnym. Dotychczasowe doświadczenia nauczyły panią Małgosię szacunku dla osób niepełnosprawnych i starszych.

WOLONTARIUSZ

Pan Grzegorz Oparka – wspólnie z panią Małgosią opiekował się chorym członkiem rodziny. Prowadzi gospodarstwo rolne. Ponieważ pan Grzegorz wychował się w rodzinie wielopokoleniowej, wie, że osoby starsze najlepiej czują się w rodzinnej atmosferze i właśnie taką atmosferę tworzy w prowadzonym gospodarstwie opiekuńczym.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo świadczy opiekę dzienną w dni robocze, w godz. od 8.00 do 16.00. Opiekun, przy wsparciu wolontariusza, zajmuje się pięcioosobową grupą podopiecznych.

Gospodarstwo przyjmuje osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się o kulach, balkonikach, z dysfunkcją wzroku, alergiami pokarmowymi i wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę (np. cukrzycę).

Las znajdujący się zaraz za domem sprzyja spacerom oraz zbieraniu grzybów. Można również w nim zbierać naturalne materiały do warsztatów rękodzielniczych, ponieważ gospodarstwo poza uczestniczeniem w zajęciach domowych oraz gospodarskich, oferuje podopiecznym ciekawe warsztaty (ozdoby świąteczne, decoupage, scrapbooking ).

Pani Małgorzata Oparka, posiada duże zdolności manualne, a jej pasją są robótki ręczne i przygotowywanie dekoracji do domu, co również proponuje swoim podopiecznym. Pani Małgosia zajmuje się również wyrobem mydła oraz serowarstwem.