,,W okresie karnawału dawniej Borowiacy radowali się i weselili, a karczmy rozbrzmiewały muzyką….”

co możemy przeczytać w artykule „Tradycyjne obrzędy borowiackie”, dostępnym na stronie serwisu borytucholskie.net – serwisu poświęconego w całości jednemu
z najpiękniejszych zakątków Polski, jakim są Bory Tucholskie. Wiele z naszych gospodarstw opiekuńczych położonych jest właśnie na ich terenie, więc kontynuując tradycję,
jak również integrując lokalne środowisko, taki bal postanowili zorganizować opiekunowie prowadzący gospodarstwa opiekuńcze na terenie powiatu tucholskiego.

Zabawa odbyła się 08.02.2018 r. w świetlicy wiejskiej w Nowym Suminie na terenie gminy Cekcyn i uczestniczyli w nim prawie wszyscy podopieczni z 8 gospodarstw
(z obecnego turnusu, jak i chętne osoby z poprzedniego), jak również opiekunowie, wolontariusze, opiekunowie zastępczy oraz doradcy ds. gospodarstw opiekuńczych (pracownicy KPODR Minikowo oraz LGD „Bory Tucholskie”). Nie zabrakło  włodarza Gminy Cekcyn – Wójta Jacka Brygmana, który przybył do nas ze słodkościami w postaci pączków, bo bal odbył się akurat w Tłusty Czwartek.

Aby podtrzymać tradycyjny charakter balu, głównie organizatorzy ale i nie tylko, poprzebierani byli w stroje karnawałowe. Podczas zabawy rozbrzmiewała iście karnawałowa muzyka, prowadzone były ciekawe konkursy z upominkami i słodkościami. Do konkursów chętnie włączali się podopieczni i ich opiekunowie.

Dodać warto, że to już trzecie takie spotkanie zorganizowane przez opiekunów dla swoich podopiecznych z gospodarstw. Ważną zaletą takich spotkań jest umożliwienie podopiecznym spotkania się ze znajomymi – nierzadko z lat szkolnych czy pracy zawodowej, wspominek, wymiany spostrzeżeń.

Nasze gospodarstwa są położone w dość dużym oddaleniu od siebie (najdłuższa trasa to ok 40 km), jednakże dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu wielu osób, każda odległość jest do pokonania, a radość i zadowolenie uczestników takich spotkań motywuje do dalszych działań.

Opracowała Anna Kulesza, Joanna Jastak