Elżbieta Augustyńska – powiat tucholski

Gospodarstwo Pani Augustyńskiej to prężnie działające gospodarstwo rolne, przypominające swym charakterem dawne dworki wiejskie. Położone jest przy granicy Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy, w otulinie Parku Krajobrazowego.

Profil gospodarstwa

Podopieczni mają do dyspozycji dwa przestronne pokoje połączone szerokim przejściem, pokój do odpoczynku oraz kuchnię i łazienkę. Wszystkie te pomieszczenia znajdują się na parterze. Łazienka jest dostosowana do wymagań osób niepełnosprawnych.

Chcąc przebywać na świeżym powietrzu można skorzystać z utwardzonego tarasu, wyposażonego w meble ogrodowe i w pełni zadaszonego. W gospodarstwie prowadzony jest ogród kwiatowy oraz warzywnik z cieplarnią na pomidory i ogórki. Za warzywnikiem jest sad owocowy.

Powierzchnia gospodarstwa to 49,00 hektarów z czego 6 hektarów to lasy. Wokół podwórka znajdują się liczne budynki gospodarcze, w których trzymane są zwierzęta.
Do gospodarstwa prowadzi droga gruntowa przez piękny las. Warto podkreślić, że gospodarstwo Pani Elżbiety jest w wąskim gronie gospodarstw, które zachowały swój pierwotny charakter i posiadają bardzo zróżnicowaną ilość zwierząt gospodarskich.

OPIEKUN

Pan Adrian Frelke – ukończył kurs opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Od kilku lat jego rodzina funkcjonuje jako rodzina zastępcza, stąd posiada doświadczenie w pracy z innymi ludźmi. Wykazuje się dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości. Od 4 lat doraźnie zajmuje się osobą starszą, leżącą i wymagającą całkowitego wsparcia drugiej osoby. Motywacją do pracy jako opiekun jest chęć poświęcenia swojego czasu dla innych osób. Świadectwo rodziców, którzy stworzyli rodzinę zastępczą pokazało panu Adrianowi, że warto pomagać innym. Poza tym jest dobrym słuchaczem i szybko nawiązuje kontakt z osobami starszymi.

 

WOLONTARIUSZ

Pani Elżbieta Augustyńska – wolontariusz wspierający w pracy Pana Adriana Frelke. Ukończyła kurs opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Obecnie zajmuje się leżącym członkiem rodziny, a przez ponad 10 lat opiekowała się również osobą niewidomą. Od 20 lat zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolnego z produkcją zwierzęcą
i roślinną. Motywacją do pracy jako wolontariusz jest duże doświadczenie w opiece nad osobami starszymi oraz chęć podzielenia się swoim czasem i miejscem z innymi. Jest osobą doświadczoną, ciepłą, spokojną i bardzo pomysłową.

Oferta gospodarstwa

W gospodarstwie świadczy się opiekę dzienną nad grupą pięciu osób, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.

Gospodarstwo przyjmuje osoby niesamodzielne, czyli osoby, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność są niezdolne do samodzielnego wykonywania przynajmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego (według Barthel: spożywanie posiłków, przemieszczanie się, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z WC, mycie, chodzenie po schodach, ubieranie się i rozbieranie). Ponadto gospodarstwo może przyjmować osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się
o kulach, z dysfunkcją wzroku i wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzycę.

Na terenie gospodarstwa dostępne są różne atrakcje. Organizowane są zajęcia ruchowe, które pozytywnie wpływają na stopień aktywności fizycznej podopiecznych.
W okresie zimowym dostępny jest sprzęt stacjonarny: rower stacjonarny, rotory, piłki do masażu, itp., a w cieplejsze dni można spędzić czas na świeżym powietrzu, na spacerach, marszach lub gimnastyce dostosowanej do sprawności podopiecznych.

W ramach zajęć gospodarskich zainteresowani mogą zaopiekować się zwierzętami, zadbać o ogródek, zebrać owoce i warzywa oraz pielęgnować kwiaty. Podopieczni aby wspierać i rozwijać swoje relacje i aktywność społeczną mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach międzypokoleniowych, grach i zabawach zespołowych, zajęciach rękodzielniczych czy wspólnym czytaniu książek i prasy. Organizowane są również warsztaty kulinarne z wykorzystaniem lokalnych zasobów gospodarstwa.