Prowadząca: Monika Winograd

Gospodarstwo położone jest w sołectwie Jastrzębiec (gmina Więcbork), w powiecie sępoleńskim. Gospodarstwo leży na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Do gospodarstwa opiekuńczego podlega 10 ha gruntów ornych oraz 10 ha lasów, będących własnością gospodarzy. Siedlisko znajduje się w centrum wsi, skąd blisko jest do świetlicy, przy której działa Koło Gospodyń Wiejskich, co sprzyja integracji z lokalną społecznością.

Gospodarstwo świadczy w dni robocze 8-godzinną opiekę dzienną, w godz. od 8:00 do 16:00. Opiekunka, przy wsparciu wolontariuszki, zajmuje się grupą sześciu podopiecznych.

Gospodarstwo przystosowane jest do świadczenia opieki dziennej  nad osobami niesamodzielnymi, starszymi, potrzebującymi wsparcia w życiu codziennym, samotnymi z chorobami narządu wzroku czy cukrzycą. Do domu prowadzi kilka wysokich schodów dlatego też, ze względu na utrudnienia infrastrukturalne gospodarze nie mają możliwości pełnienia opieki nad osobami poruszającymi się na wózkach, a także osobami poruszającymi się o kulach. W domu gospodarzy opiekę znajdą osoby lubiące spędzanie czasu przy książce (do dyspozycji biblioteczka),  spędzanie aktywnie czasu na świeżym powietrzu, czy to w parku, czy na spacerze po okolicy. Opiekę znajdą tu osoby lubiące wykonywać prace rękodzielnicze, słuchać opowieści o historii miejsca i okolicy.

Personel

Opiekunka – pani Monika, to młoda i energiczna osoba, pełna pomysłów, ceniąca  sobie kontakt i spędzanie czasu w towarzystwie osób starszych. Niezwykle ciepła osobowość sprawia, że jest bardzo opiekuńcza. Do każdego podchodzi z poszanowaniem uczuć i zdania. Umie zorganizować ciekawe zajęcia, zapraszając do gospodarstwa rękodzielników, a otwartość na innych sprawia, że z łatwością nawiązuje nowe znajomości.

Wolontariuszka – pani Ula, w przeszłości opiekowała się dziadkami i rodzicami w rodzinnym domu w gospodarstwie. Rodowita mieszkanka regionu, w którym położone jest gospodarstwo zna ciekawe historie, o których chętnie opowiada i wspomina wraz z podopiecznymi. Umie zachęcić do rozmowy, jest niesamowicie kontaktową osobą, przy tym niezwykle ciepłą i sympatyczną.

Zasoby i otoczenie gospodarstwa

W domu dla podopiecznych do dyspozycji jest dzienny pokój z aneksem kuchennym, gdzie chętne osoby mogą próbować nowych przepisów kulinarnych, dużym rodzinnym stołem i telewizorem. W pokoju przygotowana jest także niewielka biblioteczka dla osób lubiących spędzać czas z książką. Oprócz tego znajduje się pokój do odpoczynku z wygodnymi kanapami i stolikiem, łazienka z toaletą. Jest możliwość korzystania z gier planszowych, czy naukowych dostępnych w gospodarstwie. Przed domem znajduje się ogródek kwiatowy. Niewielki park  przy budynku służy spacerom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu wśród drzew i zieleni parku.  Pobliski las będący własnością gospodarzy sprzyja spacerom i pozyskiwaniu materiału na prace rękodzielnicze. Jest to też doskonałe miejsce do aktywności fizycznej i wykonywania ćwiczeń.

Wychodząc rekreacyjnie poza gospodarstwo, podopieczni mają możliwość odwiedzenia wielu zabytków, m. in. Dworek i Gorzelnia w Jastrzębcu, które są wpisane do rejestru zabytków. Około kilometra od gospodarstwa znajduje się historyczna Kaplica – mauzoleum pomordowanych podczas II wojny światowej w Karolewie. Przy gospodarstwie przebiega szlak pieszy zwany szlakiem Więcborskim Czarnym oraz Szlak Męczeństwa Krajan. W pobliżu usytuowana jest również świetlica wiejska, która służy jako miejsce spotkań KGW, z którym gospodarstwo również współpracuje, szkoła podstawowa i gimnazjum, lokalny sklep spożywczo-przemysłowy. Gospodarze proponują także wybranie się nad Jezioro Śmiłowskie czy do kościoła parafialnego oddalonego 4 kilometry od gospodarstwa. Na terenie gospodarstwa istnieje możliwość organizowania wielu atrakcji na świeżym powietrzu.

Oferta gospodarstwa

Dbając o wszechstronny rozwój podopiecznych gospodarstwo oferuje dla podniesienia sprawności fizycznej spacery i ruch na świeżym powietrzu, prace ogrodnicze – pielęgnację nowych nasadzeń. W gospodarstwie znajduje się niewielki warzywnik oraz sad głównie z drzewami jabłoni, co daje możliwości przygotowania zapraw czy przetworów owocowych i warzywnych. Gospodyni późnym latem i jesienią oferuje grzybobranie, co jest też doskonałą formą ruchu.

W czasie niepogody proponowane są zajęcia rękodzielnicze, nabywanie nowych umiejętności, gry planszowe, quizy, rozwiązywanie krzyżówek czy zadań logicznych, które mają za zadanie podniesienie sprawności umysłowej podopiecznych oraz poprawienie jej kondycji. 

Bliskość świetlicy wiejskiej i szkoły podstawowej, tym samym spotkania z członkiniami KGW czy dziećmi sprzyja rozwojowi społecznemu, pogłębianiu przyjaźni czy zawiązywaniu zupełnie nowych. Spędzanie czasu w grupie kilku osób sprzyja poprawie samopoczucia.