Prowadzący: Barbara i Antoni Kania
Gospodarstwo 10-hektarowe z produkcją roślinną, znajduje się w centrum wsi Łopatki. Położone jest przy drodze powiatowej Wąbrzeźno-Książki, oddzielone od niej strefą zieleni. To oaza spokoju, harmonii i ciepła rodzinnego. W miejscowości oddalonej o 4 km znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, gdzie spotykają się seniorzy z gminy Książki. To szansa na wspólne spotkania i wymianę doświadczeń. W odległości 4 km jest również jezioro. Spokojna okolica sprzyja spacerom i podziwianiu przyrody. Bliska odległość Wąbrzeźna umożliwia wyjazdy na zakupy, kręgle.
Gospodarstwo świadczy w dni robocze 8-godzinną opiekę dzienną, w godz. od 8:00 do 16:00. Opiekunka, przy wsparciu wolontariusza, zajmuje się grupą 5 podopiecznych. W razie nieobecności opiekunki zastąpi ją opiekun zastępczy.
Gospodarstwo zajmuje się osobami starszymi, samotnymi, niesamodzielnymi, w lekkim stopniu niepełnosprawnymi ruchowo, poruszających się o kulach, balkonikach. Na opiekę mogą liczyć również osoby z dysfunkcją wzroku oraz wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę np. cukrzycę, celiakię. Osoby lubiące różnego rodzaju rękodzieło na pewno odnajdą w ofercie gospodarstwa coś dla siebie. Będzie można zgłębić tajniki wyszywania, haftu wstążeczkowego, decoupage, plecionki metodą makramy. Podopieczni w zgodzie z własnymi potrzebami mogą uczestniczyć w zwykłych pracach domowych, gospodarskich czy związanych z przygotowywaniem przetworów. Grupa bardziej sprawnych ruchowo może korzystać ze spacerów z kijkami do nordic walking czy innych zajęć wspomagających sprawność fizyczną. Wędkarze również znajdą swoją ostoję w pobliskim zarybionym stawie. Osoby ceniące spokój mogą skupić się na czytaniu książek, słuchaniu muzyki czy rozwiazywaniu krzyżówek.
Personel
Opiekunka pani Barbara Kania jest osobą pełną ciepła i miłości do osób starszych, niesamodzielnych. Posiada 10-letnie doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi z różnymi chorobami. Była opiekunką w Niemczech. Pani Basia jest osobą pozytywnie nastawioną do życia i ta energia towarzyszy jej na co dzień. Bardzo lubi opiekę nad innymi. Praca ta dostarcza jej satysfakcji, czerpie z niej radość. Motywacją do opieki nad osobami starszymi jest chęć wypełnienia takim osobom ich czasu wolnego różnego rodzaju zajęciami, podzielenie się pozytywną energią, wlanie w ich życie codzienne odrobiny ciepła, gdyż często takie osoby są samotne, bez szansy na zwykłą rozmowę. Ponadto rodziny opiekujące się takimi osobami potrzebują czasu dla siebie, a także czasu kiedy będą mogli spokojnie załatwić sprawy urzędowe. Dla nich jest to możliwość oddania swoich podopiecznych pod opiekę pani Basi bez obaw.
Wolontariusz pan Antoni, pomaga w codziennych obowiązkach w pracy z podopiecznymi. Lubi przebywać z innymi, jest swoistym motorem do podejmowania różnych aktywności przez osoby niesamodzielne.
Zasoby i otoczenie gospodarstwa
W gospodarstwie znajduje się budynek mieszkalny oraz garaże. W domu do dyspozycji gości jest duży pokój z widokiem na podwórze. W pokoju znajduje się stół z krzesłami, kanapa oraz telewizor. Obok pokoju dziennego znajduje się pokój do odpoczynku. W pokoju jest wersalka, biurko z krzesłem, regał z książkami. W pełni wyposażona kuchnia znajduje się obok pokoju dziennego. Łazienka jest połączona z toaletą. Przy domu jest miejsce do wypoczynku – ławki oraz stół i krzesła.
Dom otacza dużo zieleni, która tworzy oazę spokoju. Można odpocząć i się wyciszyć. W gospodarstwie są też 3 koty i pies. Przed domem znajduje się ogródek ze strefą wypoczynku. Ogród z wyznaczonym miejscem do relaksu sprzyja wspólnym rozmowom, żartom, piciu aromatycznej kawy, jednym słowem spędzeniu czasu w dobrej atmosferze i w miłym towarzystwie. Obok domu jest również zarybiony staw, nad którym amatorzy wędkowania mogą spróbować swoich sił. Chętni mogą popracować w warzywniku, a później cieszyć się plonami. We wsi znajduje się kościół i świetlica wiejska, gdzie spotykają się panie z KGW.
Oferta gospodarstwa
Oprócz oferowanych czynności dnia codziennego, gospodarstwo nastawione jest na pokazanie podopiecznym okolicznych walorów przyrodniczych i kulturowych. Idea ta jest realizowana poprzez różnego rodzaju wycieczki. Oferowane rodzaje aktywności oraz elastyczność opiekunów sprzyjają ogólnemu rozwojowi podopiecznych oraz sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta zajęć jest dostosowywana do grupy osób w nim przebywających. Zajęcia mają na celu podtrzymanie sprawności przebywających podopiecznych, rozwijanie ich pasji i być może zapomnianych umiejętności. Wspólne oglądanie transmisji z sesji Rady Gminy pozwoli podopiecznym być na bieżąco ze sprawami dotyczącymi bezpośrednio ich jako mieszkańców lokalnej społeczności.
Łowienie ryb, gra w szachy czy inne gry wzmacniające procesy myślowe, pomogą na dłużej pozostać sprawnymi osobami zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Gospodarstwo organizuje czas tematycznie w zgodzie z porami roku.
Od pola do stołu – wiosną przygotowanie i zasiane kwiatów, warzyw i ziół na warzywniku. Wspólne pielenie, podlewanie, pielęgnacja. Latem zbiory i wspólne przetwarzanie zebranych warzyw i owoców z sadu. Są to zajęcia służące rozwojowi fizycznemu i społecznemu.
Florystyka, tworzenie bukietów z zerwanych kwiatów z ogrodu lub kwiatów polnych – to rozwój umysłowy i społeczny.
Warsztaty kulinarne: lepienie pierogów, pieczenie ciastek, nauka jednych od drugich – rozwój fizyczny, społeczny.
Warsztaty rękodzieła: wyszywanie, haft wstążeczkowy, decoupage, plecionki metodą makramy, kwiaty z bibuły włoskiej – rozwój społeczny, umysłowy, fizyczny.
Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu – spacery nordic walking, elementy fitness i zumba, dostosowane do możliwości podopiecznych – rozwój fizyczny, społeczny. Wspólne wyjazdy rekreacyjno-poznawcze np. do Ciechocinka, na kręgle czy do ruin zamku.